تجربه کاربری UX

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

تجربه کاربری  در لغت به چه معتا

تجربه کاربری (به انگلیسی: User Experience)  

تجربه کاربری چیست ؟

به‌اختصار UX  مجموعه ای از نگرش‌ها ، احساسات ، رفتارها و یک کاربر درباره استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است.

تجربه کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه‌شده، اثرگذار به‌صورت عاطفی، معنادار و ارزشمند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در برمی‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد.

 به‌عبارت‌دیگر، تجربه کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد.

تجربه‌کاربری یعنی نگاه به کاربرد محصول از بیرون. یعنی از همان سمتی که مردم به نحوه عملکردش نگاه می‌کنند.

 

طراحی تجربه کاربری و وب

طراحی تجربه کاربری توی وب‌سایت‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. وقتی میگیم سایت یا وب‌سایت منظورمان هم سایت‌های محتوا گراست و هم وب‌اپلیکیشن‌های تعاملی.

 

اگر قصد دارید کاربری را از سایتتان فراری بدهید، هیچ چیز ساده‌تر از این نیست که کاری کنید که به او  احساس بدی دست بدهد

 

 سایت یه ابزار فنّاورانه پیچیده است و کاربر وقتی از یه ابزار پیچیده استفاده می‌کند کافیِ یه چیزی درست‌کار نکند، آن‌ها فوراً شروع می‌کند به سرزنش کردن خودشان. فکر می‌کند ممکنه یه جای کار اشتباهی انجام داده باشد یا اینکه نحوه کار کردن باهاش رو بلد نیستند. مقصر آن‌ها نیستند که سایت درست‌کار نمی‌کند. اما آن‌ها در هر حالت احساس حماقت می‌کند. فکر می‌کنم اگر قصد دارید کاربری رو از سایتتان فراری بدید، هیچ چیز ساده‌تر از این نیست که یه کاری کنید که به کاربر احساس حماقت دست بدهد

کاربرانتان را در نظر داشته باشید

متد ایجاد یک تجربه کاربری مؤثر رو «طراحی کاربر محور» وجود دارد که: مفهوم کلی طراحی کاربر محور بسیار ساده است : کاربر رو در هر مرحله از طراحی محصول معیار قرار بدید. باوجوداین، همین مفهوم ساده داری معانی پیچیده است.

بزرگ‌ترین دلیل که  وجود دارد که طراحی تجربه کاربری باید برای شما مهم باشد اینِ است که برای کاربران شما مهم است

 

اگر شما برای آن‌ها  یه تجربه مثبت فراهم نکنید، آن‌ها از محصول شما استفاده نمی‌کنند. و بدون کاربر تنها چیزی که نصیب شما می‌شود  یه سرور پر از گردوخاک است، منتظر درخواستی که هیچ‌وقت دریافت نمی‌شود. امروز باید مطمئن باشید که همه‌چیز در جای خودش درست‌کار می‌کند و با این رویکرد برای کاربرانتان یه تجربه جذاب، قابل‌درک و خوشایند ایجاد کنید

چه افرادی باید از تجربه کاربری استفاده کنند؟

درواقع همه! اما بهتر است  بگوییم هرکسی که  یه محصول تولید می‌کند. فرقی نمی‌کند که یه کسب‌وکار خیلی کوچک دارید یا خیلی بزرگ. باید در حد خودتان تلاش کنید که تجربه‌های خوشایندی رو برای کاربرانتان رقم بزنید.

در حال تولید هر محصولی که باشید، کاربران شما یک سری نیاز‌هایی دارد که باید به آن‌ها  پاسخ داده بشود. اگر یه طراح تجربه کاربری رو در کنار خودتان داشته باشید، بهترین پاسخ رو می‌دید. اگر نداشته باشید، احتمالاً هزینه خیلی بیشتری رو باید انجام بدید تا خودتان با آزمون‌وخطا به این نتیجه برسید که چه چیزی درست است  و چه چیزی غلط.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازاریابی اینترنتی

گروه طراحی وب پارسیان پیش از این در زمینه طراحی وب سایت با وب سایت های پارسیان تبلیغ و پارسیان وب دیزاین حضور دارد.

این گروه با وب سایت MRSZ.IR در زمینه بهینه سازی سایت بصورت تخصصی کار میکند

و اینک در زمینه بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال بصورت آموزشی و ارائه خدمات بازاریابی اینترنتی و مشاوره  بازاریابی اینترنتی قدم گذاشته است