دوشنبه, 20 مهر 1394 ساعت 14:44

بازاریابی چریکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازاریابی چریکی

بازاریابی هر تماس کوچکی است که شرکت شما با هر کسی در جهان بیرونی دارد . هر تماس کوچک،یعنی فرصت های زیاد بازاریابی، و این به مفهوم سرمایه گذاری مقادیر زیادی پول نیست.

 

بازاریابهای چریکی خود را به نیروی بودجه های عظیم وابسته نمی کنند.در عوض،خود را وابسته به تخیلی ابتکاری می کنند.امروزه آن ها را در بیست روش مختلف با بازاریابی های سنتی تفاوت دارند.

1-بازاریابی سنتی مدعی است که برای یک بازار مناسب باید سرمایه گذاری کنید.بازاریابی چریکی مدعی است که اگر می خواهید سرمایه گذاری کنید،اشکالی ندارد،اما اگر بخواهید زمان،انرژی،تخیل، و اطلاعات را سرمایه گذاری کنید،احتیاجی به پول ندارید.

2-بازاریابی سنتی چنان در رمز و راز پوشیده شده است که تاجران زیادی را که نمی دانند بازاریابی شامل فروش است یا وب سایت،به شدت می ترساند و چون آن ها می ترسند و نگران اشتباه کردن هستند،آن ها بازاریابی را کنار گذاشته اند.بازاریابی چریکی کاملا این رمز و راز را از بین می برد و بازاریابی را آن طوری که واقعا هست،یعنی به صورت فرآیندی قابل کنترل،معرفی می کند.

3-بازاریابی سنتی به کسب و کارهای بزرگ وابسته است.اصل،روح و روحیه ی بازاریابی چریکی،کسب و کارهای کوچک اند،یعنی شرکت هایی که آرزوهای بزرگ با بودجه های کم دارند.

4-بازاریابی سنتی شیوه ی عمل خود را از طریق فروش یا پاسخ به پیشنهادات،وب سایت،یا موجودی انبار ارزیابی می کند.این های عملیاتی اشتباه هستند.بازاریابی چریکی به شما می گوید که هدف اصلی،اندازه ی سود است که باید برای آن ارزش و توجه قائل شویم.شرکت هایی را دیده ام که رکورد فروش خود را شکسته اند،اما در عمل،پول از دست داده اند.سوددهی تنها چیزی است که حقیقت را نشان می دهد و باید برای رسیدن به آن، نهایت کوشش را به کار برد.اگر روش بازاریابیتان سودی برای شما به همراه ندارد،احتمالا بازاریابی چریکی هم نیست.

5-بازاریابی سنتی بر پایه ی تجربه و قضاوت است:یعنی روش زیبایی مبتنی بر"حدسیات".اما بازاریابی چریکی،استطاعت غلط حدس زدن را ندارد.از این رو بیش تر به قوانین رفتار انسانی یعنی روان شناسی متکی است:مثلا 90 درصد تمام تصمیمات خرید،در ناخودآگاه مغز ساخته می شوند.اکنون می دانیم که چطور به این قسمت ناخودآگاه وارد شویم.تکرار،قدری فکر کنید تا متوجه شوید که بازاریابی چریکی چگونه کار می کند.تکرار در درجه ی اول اهمیت است.

6-بازاریابی سنتی می گوید کسب و کار را رشد بدهید،قدرت بدهید،و سپس مقادیر کالا و خدمات را زیاد کنید.این نوع تفکر،شرکت های زیادی را با اشکال روبرو کرده است،چون آن ها از مرکز فعالیت اصلی شان دور می شوند.بازاریابی چریکی می گوید تجارت خود را رونق دهید،اما هدفتان را فراموش نکنید.زیرا این همان چیزی است که شما را به این جا رسانده است.

7-بازاریابی سنتی می آموزد که کسب و کار خود را به طور خطی رشد دهید،یعنی مشتریان را یکی یکی اضافه کنید.اما این روشی گران است.به همین ترتیب بازاریابی چریکی معتقد است که راه رشد کسب وکار،هندسی و غیرخطی است.

8-بازاریابی سنتی تمام کوشش خود را برای فروش به کار می برد و معتقد است(البته به طور غلط)که فروش پایان بازاریابی است.بازاریابی چریکی یادآوری می کند که 68 درصد تجارت ها در اثر بی تفاوتی بعد از فروش به هدر می روند.یعنی نادیده گرفتن مشتریان پس از خرید،از این رو بازاریابی چریکی،تماس دائم با مشتریان را به طور مستمر گوشزد می کند،و به آن چه که می گویند،اهمیت می دهد. چریک ها هرگز مشتری را از دست نمی دهند.

9-بازاریابی سنتی می آموزد که افق را زیرنظر بگیرید و این که کدام رقبا را باید نابود کنید.بازاریابی چریکی نیز افق را زیرنظر می گیرد و تعیین می کند که کدام کسب و کارها دارای آینده و استاندارد تجاری شما هستند تا بتوانید از طریق همکاری با آن ها،بازار خود را گسترش دهید،و بدین ترتیب هزینه ی بازاریابی خود را به دلیل همکاری و شراکت با دیگران کاهش می دهید.اصطلاح به کاررفته از سوی چریک ها در این مورد،"بازاریابی همکارانه" است.یا همکاری کنید،یا شکست بخورید".

10-بازاریابی سنتی اصرار دارد که علامت تجاری برای معرفی شرکت خود داشته باشید.وسیله ای دیدنی برای شناسایی خود،نکاتی که به چشم می آیند،78 درصد قوی تر از نکاتی که به گوش می رسند در حافظه می مانند.بازاریابی چریکی معتقد است که عصر علائم تجاری از بین رفته است.زیرا این فقط به خاطر آورنده ی اسم شرکت است.درعوض،بازاریابی چریکی یک علامت به یادآورنده دارد که معرف شرکت است.علامتی بصری یا کلامی که تمام منظور خود را معرفی می کند،مانند علائم بین المللی ترافیک.

میم واژه ی جدیدی است که در سال 1976 ساخته شد و ایده ی چریکی است که می تواند سود و زیان شما را دگرگون سازد.

11-بازاریابی سنتی همیشه،بازاریابی "من" بوده است.به وب سایت های مختلف بروید و مطالب زیادی "در مورد شرکت ما" ."در مورد تاریخ ما"."در مورد محصولات ما" و "در مورد مدیریت ما"ببینید.اما مردم توجهی به شما ندارند.بازاریابی"من"آن ها را خواب آلود می کند.به همین دلیل بازاریابی چریکی،همیشه بازاریابی "شما" را تمرین می کند.در این نوع تبلیغات،هر واژه و هر ایده در مورد مشتری یا کسی است که به وب سایت رفته است.مردم علاقه ای به شرکت شما ندارند.آن چه که در مورد علاقه ی آن هاست،خودشان است.اگر در مورد آن ها صحبت کنید،با کمال دقت به شما گوش می دهند.

12-بازاریابی سنتی همیشه در مورد این که چه چیزی را از مشتری بگیرد،صحبت می کند،اما چریک ها درک کاملی از ارزش زندگی مشتری دارند و دائما می پرسند که چه چیزی را می توانید به مشتری بدهند و دائما در این فکر هستند که چه چیزهایی را می توانند به طور رایگان در اختیار مشتری قرار دهند.امروزه ما در وسط عصر اطلاعات هستیم و چریک ها سعی می کنند اطلاعاتی با ارزش را هدیه بدهند،مانند جزوه،وب سایت های اطلاعاتی،بروشور،اطلاع رسانی در تلویزیون .فراموش نکنید که گفتم بازاریابی ،فرصتی است برای مشتریان شما که به هدف های خود دست پیدا کنند.همچنین برای شما فرصتی طلایی است تا بتوانید مشکلات آن ها را حل کنید.اگر بتوانید این فرصت را به طور رایگان بدهید،یک چریک هستید.

13-بازاریابی سنتی معتقد است که تبلیغات،وب سایت،نامه،و ای میل موثرند.بازاریابی چریکی به این عقاید قدیمی می گوید مزخرفات،مزخرفات و مزخرفات.تبلیغات دیگر قادر به کاری نیستند.وب سایت ها؟شوخی نکن.مردم روزانه می آموزند که این ها راهی برای ورشکستگی و از بین رفتن امیدهایشان هستند.پست مستقیم و ای میل سابقا موثر بودند.اما دیگر نیستند.پس چه چیزی موثر است؟چریک ها می دانند که ترکیبات بازاریابی موثرند.اگر یک سری آگهی بدهید،وب سایت داشته باشید،و پست مستقیم و ای میل را هم به کار ببرید،هم ی آن ها موثر خواهند بود و در ضمن به همدیگر نیز کمک خواهند کرد.روزهای بازاریابی "تک اسلحه" گذشته است.

14-بازاریاب های سنتیدر پایان هر ماه پول می شمارند.چریک ها روابط جدید را می شمارند.مسلما از پول بدشان نمی آید.اما می دانند که روابط طولانی،کلید طلایی رسیدن به موفقیت است.

15-بازاریابی سنتی به ندرت تاکید بر فناوری داشته است،زیرا فناوری دیروز،خیلی گران تمام می شد و محدود و پیچیده بود.بازاریابی چریکی لازم می داند که شما از نظر فناوری راحت باشید.اگر نباشید ترس از فناوری اجازه ی کار به شرکت های کوچک نمی دهد.

16-بازاریابی سنتی همیشه پیام های خود را به گروه ها رسانده است و هر چه گروه بزرگتر باشد،بهتر است.بازاریابی چریکی،پیام خود را به افراد می رساند و اگر پیام برای گروه باشد،هر چه آن گروه کوچک تر باشد،بهتر است.بازاریابی سنتی در گستره ای وسیع کار می کند.بازاریابی چریکی در گستره ی باریک،در حد میکرو،و در اندازه ی نانو.

17-بازاریابی سنتی،غیرعمدی و غیرارادی است.اگر چه تمام اسلحه های پرقدرت مانند رادیو،تلویزیون،روزنامه ها،مجلات،و وب سایت ها را در اختیار دارد.اما جزئیات کوچک را در نظر نمی گیرد.جزئیاتی چون جواب دادن به تلفن،دکور دفترکار،و لباس کارمندان،بازاریابی چریکی همیشه عمدی و ارادی است و به تمام جزئیات تماس با جهان خارج توجه می کند و هیچ چیز را از نظر دور نمی کند.

18-بازاریابی سنتی معتقد است که با بازاریابی می توانید کالای خود را بفروشید.اما این مربوط به خیلی قدیم است و دیگر اتفاق نمی افتد.به همین دلیل است که بازاریابی چریکی معتقد است که بازاریابی می تواند فقط به رضایت مردم برای دریافت مواد و کالا از شما امید داشته باشد.

19-بازاریابی سنتی مانند مکالمه ی یک نفره است.فقط یک شخص،همه ی حرف ها را می زند و همه چیز را می نویسد،دیگران گوش می دهند و می خوانند.دشوار می توان این وضعیت را اساس ارتباط دانست.بازاریابی چریکی یک مکالمه ی دوطرفه است.شخصی صحبت می کند یا می نویسد،شخص دیگری پاسخ می دهد.فعل و انفعال شروع می شود،مشتری نیز با بازاریابی درگیر می شود.

20- بازاریابی سنتی اسلحه های سنگین بازاریابی را شناسایی می کند.رادیو،تلویزیون،روزنامه ها،مجلات،پست مستقیم و اینترنت .بازاریابی چریکی 200 اسلحه را در بازاریابی شناسایی می کند که بیش تر آنها هم رایگان هستند.

اگر در کسب و کار تازه کار هستید،بازاریابی چریکی بیش از پیش به دردتان می خورد.زیرا امروزه رقابت زیرکانه تر،پیچیده تر،و حتی خشن تر از سابق است.اما این برای چریک ها مشکلی به وجود نمی آورد.

1-باید نسبت به برنامه های بازاریابی خود متعهد باشید.

2-آن برنامه را مانند یک سرمایه گذاری بنگرید

3-مطمئن باشید که برنامه تان ثبات دارد.

4-به مشتریان آینده اطمینان بدهید.

5-برای حفظ تعهدات خود باید شکیبا باشید.

6-باید توجه کنید که بازاریابی مجموعه ای از اسلحه ها است.

7-بدانید که سوددهی متعاقب(پس از) فروش انجام می شود.

8-باید شرکت خود را طوری اداره کنید که برای مشتریان مفید باشد.

9-حالتی از شگفتی در بازاریابی ایجاد کنید.

10-از ارزیابی برای قضاوت در مورد موثر بودن اسلحه هایتان استفاده کنید.

11-ثابت کنید که با مشتریان فعلی و آینده خود را به طور منظم تشریک مساعی دارید و آن ها را دنبال می کنید.

12-بیاموزید که به دیگر کسب و کارها وابسته باشید و دیگران هم به شما

13- باید در کاربرد اسلحه چریک ها مهارت کسب کنبد.این اسلحه،فنآوری است.

14- با استفاده از بازاریابی،رضایت مشتریان آینده را فراهم کنید و این رضایت را تا حد فروش گسترش بدهید.

15-محتویات را بفروشید نه سلیقه و نزئینات را،برای این که مردم،سلیقه را نمی خواهند.

16- بعد از تعیین کردن یک برنامه کامل بازاریابی،آن را تقویت کنید و منتظر بنشینید.

خواندن 50205 دفعه

بازاریابی اینترنتی

گروه طراحی وب پارسیان پیش از این در زمینه طراحی وب سایت با وب سایت های پارسیان تبلیغ و پارسیان وب دیزاین حضور دارد.

این گروه با وب سایت MRSZ.IR در زمینه بهینه سازی سایت بصورت تخصصی کار میکند

و اینک در زمینه بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال بصورت آموزشی و ارائه خدمات بازاریابی اینترنتی و مشاوره  بازاریابی اینترنتی قدم گذاشته است