سه شنبه, 09 شهریور 1395 ساعت 12:43

bounce rate چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

Bounce rate چیست؟


یکی از فاکتور هایی که در آمار یک وب سایت بسیار مهم است و صاحبان وب سایت ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند نرخ فرار یا Bounce Rate است. این آمار به شما می گوید که وب سایت شما در حال از دست دادن چند درصد از بازدید کنندگان خود است. یک Bounce یا از دست رفتن یک بازدید کننده زمانی رخ می دهد که بازدید کننده شما فقط یک صفحه از وب سایت شما را دیده باشد و بدون اینکه از آن صفحه به صفحه دیگری برود همان صفحه را هم می بندد و از وب سایت شما خارج می شود یا به عبارتی زمانی که بازدیدکننده فقط یک صفحه از وب سایت شما را می بیند یک Bounce اتفاق افتاده است.
اما چه می شود که این آمار بالا می رود یا به عبارت دیگر درصد بالایی از مخاطبین وب سایت خود را از دست می دهید؟
کاربری که در حال بازید از یک صفحه از وب سایت شماست اگر یکی از این اعمال را انجام دهد یک Bounce به آمار شما افزوده می شود:
• کاربر در پنجره مرورگر خود روی Back کلیک می کند.
• بازدید کننده وب سایت شما مرورگر خود را می بندد.
• در صفحه وب سایت شما روی لینکی که به یک وب سایت دیگر داده اید کلیک می کند.
• بازدید کننده روی یکی از بنر های تبلیغاتی شما کلیک می کند.
• کاربر از باکسی که در مرورگر خود برای جستجو وجود دارد استفاده کرده است.
• کاربر در مرورگر خود آدرس وب سایت دیگری را وارد کرده است.
• طراحی وب سایت انگیزه ای برای بازدید از سایر صفحات باقی نگذاشته است.
و اگر در طول 30 دقیقه ای که کاربر آن صفحه از وب سایت شما را می بیند صفحه دیگری را باز نکند به عنوان یک Bounce در آمار ثبت می شود.


Bounce Rate یا نرخ فرار چگونه محاسبه می شود؟


نرخ فرار با این فرمول محاسبه می شود:
نرخ فرار = بازدیدهایی که با یک صفحه از وب سایت پایان می یابند تقسیم بر تعداد کل بازدید های وب سایت
اجازه دهید با یک مثال این فرمول را بیشتر توضیح دهیم. فرض کنید وب سایت شما 3 صفحه دارد X, Y , Z و در هر روز یک جلسه بازدید از وب سایت وجود دارد به این ترتیب:
• دوشنبه: صفحه X » صفحه Y» صفحه Z
• سه شنبه: صفحه Y» صفحه X» صفحه Z
• چهارشنبه: صفحه X » خروج
طبق این آمار برای صفحه X سه بازدید از صفحه و نرخ فرار 50 درصد ثبت شده است. شاید فکر کنید نرخ فرار 33 درصد است اما در روز سه شنبه آمار بازدید به صفحه X تعلق نمی گیرد. محاسبه نرخ فرار یا Bounce Rate به این ترتیب است که طبق یک الگوریتم این پرسش مطرح می شود که آیا این بازید شامل بیش از یک صفحه شده است؟ اگر پاسخ خیر بود که مشخص است این بازدید در محاسبه آمار نرخ فرار منظور می گردد اما اگر پاسخ آری بود آنگاه فقط صفحه اول در محاسبات منظور می گردد.

 

bounce rate چیست؟


نرخ فرار به چه دردی می خورد؟


نرخ فرار برای محاسبه میزان تاثیر گذاری یک وب صفحه بر کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که نرخ فرار یک صفحه وب سایت شما پایین باشد به این معناست که این صفحه کاربران وب سایت شما را ترغیب کرده است تا بیشتر در وب سایت شما به گشت و گذار بپردازند و وقت بیشتری در صفحات آن صرف کنند.
به صورت کلی می توان گفت نرخ فرار 50 درصد در بین وب سایت ها یک عدد میانگین است. اگر این عدد بزرگتر از پنجاه درصد بود باید برای رفع مشکل فکری بکنید و اگر این عدد 80 درصد است یک مشکل اساسی در وب سایت شما وجود دارد.
بنابراین داشتن نرخ فرار بالا نشانه خوبی برای مالک آن وب سایت نیست اما باید توجه داشت بالا بودن این آمار همیشه هم بد نیست. در وب سایت هایی که کاربر فقط با یک صفحه به هدف خود می رسد بالا بودن این عدد به معنای وجود مشکل نیست و نمی توان از آن نتیجه گرفت که این وب سایت وب سایت موفقی نیست. اما چنین وب سایتی باید بازدید کننده بیشتری برای درآمد زایی بیشتر داشته باشد.

Bounce rate ایده آل چقدر است؟


به طور قطعی نمیتوان گفت که مثلا بونس ۶۰% متوسط است و یا ۳۰% عالی است . زیرا نمیشود همه وبسایت ها را باهم مقایسه کرد. مثلا وبلاگ ها و پورتال ها ، به طور طبیعی امتیاز بهتر (یعنی درصد پایینتری ) دارند ، نسبت به سایت های تبلیغاتی و فروشگاه ها .
اگر نظر من را بخواهید وبسایت های که بالای ۸۰ % بونس دارند ، رو به مرگ هستند . بین ۴۰ تا ۸۰% برای یک وبسایت معمولی طبیعی است و زیر ۴۰% خوب است و زیر ۳۰% ، فیس بوک و . . . هستند

 
تحلیل نرخ فرار یا Bounce Rate


با توجه به حجم اطلاعاتی که سیستم های آمارگیر قوی در اختیار مدیران سایت ها میگذارند، عدم بررسی و تحلیل دقیق آنها میتواند موجب سردرگمی و اشتباه برای تصمیم های آینده گردد. برای تحلیل ضریب بازگشت سایت و تصمیم گیری درست در مورد مناسب یا نامناسب بودن آن باید بازدیدکنندگان را براساس نحوه ورود به سایت دسته بندی کرده و هریک را جداگانه تحلیل کنیم.


1- ارجاع دهنده های کم ارزش


سایت هایی که به جمع آوری فله ای اطلاعات از اینترنت پرداخته و بدون نظارت بر محتوا در اختیار کاربران قرار میدهند بعنوان ارجاع دهنده های نامناسب شناخته میشوند، افرادی که از این طریق به سایت شما وارد میشوند، خیلی سریع آن را ترک میکنند زیرا عموما انتظار ورود به سایت جدیدی را نداشته اند و یا بدنبال مطلب دیگری بوده و به سایت شما راهنمایی شده اند. در میان سایت های ایرانی لینک پد میتواند نمونه مناسبی باشد.


2- لینک مستقیم به سایت


این گونه لینک ها معمولا با یک پیام مشوق همراه هستند مانند “پیشنهاد میکنیم از این سایت بازدید کنید” یا “برای حمایت از ما از سایت زیر دیدن کنید” افرادی که از این طریق به سایت شما وارد میشوند به هدف مشخص نیامده و انتظار زیادی از محتوای شما نخواهد داشت. این افراد کمی اشتیاق دارند ولی نباید انتظار ضریب بازگشت مناسبی از آنها داشته باشید.


3- Bounce Rate ورودی از موتورهای جستجو


افرادی که از طریق موتور جستجو و با عبارت مشخصی به سایت شما وارد میشوند بطور حتم بدنبال موضوع خاصی بوده و به محتویات شما علاقه مند شده اند. اگر ضریب بازگشت برای این افراد در سایت شما عدد بالایی باشد یعنی بیش از 50 درصد آنها بدون بازدید هیچ صفحه دیگر از سایت شما خارج شوند، شما با مشکلی اساسی مواجه هستید و باید در محیط و مطالب سایت خود بازنگری عمیقی داشته باشید. توجه به دو نکته زیر بسیار مهم خواهد بود:
گاهی اوقات گوگل برای کلمات کلیدی خاصی که به زمینه کاری شما مربوط نیست و یا برای آن برنامه ریزی خاصی انجام نداده اید جایگاه مناسبی در نتایج خود به سایت شما میدهد. این عبارات و کلمات را به درستی شناسایی کرده و از جامعه آماری خود خارج کنید.
بررسی ضریب بازگشت سایت با توجه به ورودی گوگل نیازمند یک آمارگیر قوی و دقیق است، چیزی که خود گوگل در قالب گوگل آنالیتیکز ارائه کرده و متاسفانه برای ایران تحریم شده است. بنابراین وبسیما به شما پیشنهاد میدهد که از جایگزین مناسبی مانند آمارسیما استفاده کنید. زیرا علاوه بر مشخص نمودن کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر، رتبه شما در نتایج گوگل برای آن کلمه یا عبارت خاص را به شما نمایش میدهد.


4- کاربران ثابت سایت


افرادی که مرتب به سایت شما سر میزنند و مطالب آن را دنبال میکنند کاربران ثابت یا مشتریان پروپا قرص شما هستند. از یک طرف شما انتظار بازدید از تعداد صفحات زیادی را از آنها دارید ولی از طرف دیگر با توجه به مراجعه زیاد ممکن است مطلب جدیدی در سایت پیدا نکنند و بلافاصله ان را ترک کنند. بطور مثال افرادی که با خبرنامه از ارائه مطالب جدید سایت آگاه میشوند به سرعت از سایت شما بازدید میکنند ولی احتمال آنکه به صفحات دیگر سایت نیز بروند کم است زیرا همه مطالب را بروز مطالعه کرده اند.
نمودار زیر یک مقایسه نسبی میان چهار حالت ذکر شده در بالا و انتظار شما از ضریب بازگشت هر کدام را نمایش میدهد.

Bounce Rate مورد انتظار بر اساس نوع ورود افراد
تمام تلاش خود را برای یافتن مشکلات سایت و تشویق بازدیدکنندگان به مشاهده صفحات بیشتر انجام دهید؛ استفاده از سایدبار و ارائه پربازدید ترین مقالات و یا پرفروش ترین محصولات میتواند گزینه مناسبی برای اینکار باشد، همچنین ایجاد ارتباط میان مقالات و معرفی مقالات مرتبط شانس شما را برای بازدید بیشتر صفحات افزایش میدهد.

 

bounce rate چیست؟

 

خواندن 16864 دفعه

بازاریابی اینترنتی

گروه طراحی وب پارسیان پیش از این در زمینه طراحی وب سایت با وب سایت های پارسیان تبلیغ و پارسیان وب دیزاین حضور دارد.

این گروه با وب سایت MRSZ.IR در زمینه بهینه سازی سایت بصورت تخصصی کار میکند

و اینک در زمینه بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال بصورت آموزشی و ارائه خدمات بازاریابی اینترنتی و مشاوره  بازاریابی اینترنتی قدم گذاشته است